Le conte de cheval

Le conte de cheval

CSILLAGOK KÖZÖTT (2014)

2014. december 29. - Ascent

Interstellar

Tegnap megnéztük a Csillagok között c. filmet. Igazából nem is tudom hol kezdjem.

Én személy szerint nagyon messze állok attól, hogy megértsem a fizika világát, valahol középiskolában teljesen elhalt a kezdeményezés, de szerintem már általános iskolában is éreztem, hogy ez számomra teljesen megfoghatatlan. Volt fizikus ismerősöm, aki azt mondaná, épp ez a legmegfoghatóbb dolog a világon és azt hiszem ebben a filmben is neki kedveznek azzal, hogy megpróbálják egy fizikai iránt teljesen érdektelen embernek megmagyarázni a megmagyarázhatatlant.

Úgy bírtam végignézni a filmet, hogy bár végig érdekelt, többször ellankadt az érdeklődésem, mert egyszerűen nem értettem. Meg kellett állítanom és telefonos – haha személyes – segítséget kellett kérnem a barátomtól, hogy akkor mi a franc van. Már egy előző bejegyzésemben említettem, hogy azt alapvetően nem tartom bajnak, ha nem rágnak mindent a néző szájába az alkotók, de itt épp ellenkezőleg történik és számomra még ígyis rengeteg  kérdés megmaradt. Valahogy úgy tudnám megfogalmazni a legjobban, hogy ott magyarázták túl, ahol nem kéne, és ott nem magyaráztak eleget, ahol lehet, hogy érdemes lett volna. Mint mikor elmész egy olyan baráti társaságba, ahol mindenki programozó (vagy fizikus) és előbb vagy utóbb előkerül a téma és hirtelen mindenki tud hozzászólni, csak te nem. Próbálod felvenni a fonalat, de a végén ahelyett hogy ülnél kukán, csendben leiszod magad saját szórakoztatásodra.

Az alapfelállás, hogy a közeli jövöben vagyunk, ahol a légköri változások miatt az ember számára a léthez szükséges élőlények, mint a gabonanövények már nem teremnek meg, egy kivétellel, ami a kukorica. Így tulajdonképp mindenki gazdálkozóvá avanzsál a politikustól a mérnökig, mert a Maslow piramis értelmében a fizikai igényeket kell kielégíteni, míg az olyan vágyak, mint az önmegvalosítás (főszereplőnk szempontjából az űrutazás) teljesen háttérbe szorul. Lényeg, hogy nem is a NASA lenne, ha nem lenne titkos búvóhelye, ahol továbbra is titkos projekteken dolgozik és azt tervezi, hogy kollektív megmentik az emberiséget, vagy legalább az emberi fajt.

A film első negyedében történik egy olyan esemény, ami kb. sokkos állapotot hagy a nézőben. Más filmekben ez szokott lenni a katarzis, ebben az első negyedben lelőtték. Nem mondom, jó volt, de lelkileg a néző kb. elfárad, ráadásul a film pár helyen tényleg vontatott és nem jól emeli ki a drámai elemeket. A Matt Damonos bolygó látogatása megérne egy külön filmet, meglepő, hogy egy ilyen relatíve kis szerepben is mennyire megállta a helyét a kis Matt, és kész, részemről a film teljesen kimerítette az ingerküszöbömet, de ránéztem az idősávra és azt láttam, hogy még egyharmad visszavan és tényleg csak arra bírtam gondolni, hogy még mi az istennel tudnak megbotránkoztatni, de sikerült. Amennyire tudományos és merev volt a film kétharmada, annyira átmennek a medzsik fizikára abban a maradékban. Nekem nem hozott maradéktalan elégedettséget a film vége, bár nevetséges, de azt értettem meg a legjobban.

Matthew Mcconaughey egy fantasztikus színész és a legtöbb filmjét élvezet nézni. Profin bánik a gesztusaival, de drámai szerepben jobb, mint mérnökként. Egyszerűen ránézel és hiányzik belőle az a visszafogottság, ami a mérnököket alapvetően jellemzi, és ezt egy kis flegma viselkedéssel helyettesítette ki, ami engem az önkormányzati kisfőnökökre emlékeztet, amikor nagyon éreztetni akarják, hogy ők itt a szakma krémje, és az emberben meg világos, hogy nem ezzel az emberrel kell konzultálni, mert ez bizony csak a saját fontosságát fogja tudtunkra adni, de semmi segítséget a probléma megoldásában. Így elég hiteltelennek éreztem a játékát és egyes részek csak megerősítettek ebben, pl. hogy kb. cowboy-űrhajósként próbálta eladni, hogy kell jól vezetni egy űrhajót. Engem ott teljesen elvesztett.

Nevetséges, de a legszimpatikusabb karakter végül a kis robot lett, aki mindig ott volt a bajban és a leghősiesebben tudott cselekedni. Anne Hathaway alapjáraton jó lett volna, de biztos, hogy hisztis kis csitriként kellett előadni, amikor a tudósnő megpróbálja megmenteni az adatokat az első bolygón?

Én személy szerint azt éreztem, hogy nem azért lett túl hosszú, mert megpróbálták megmagyarázni a tudományos részt, mert megpróbálták és igen, tartott egy ideig. Inkább azért lett hosszú, mert ez a film
alapból drámának készült és egy alapvető drámai elem, amikor hangsúlyozzuk az idő vontatottságát, ezzel is kiélezve a néző ingerigényét és így bizony nagyobbat csattan ha valami történik. Az feltűnt mindenkinek, hogy a tudósok halálán kb. senki nem akadt fenn?

Pontozás: 7/10

Én biztos nem tudtam volna ilyet sem, de pl. számomra nagy etalon a Kapcsolat, ami nem pontosan ugyanez, de tökéletesen vegyítette a drámai elemeket a tudományos szállal, ahhoz hogy moziban menjen. Végső soron nekik ez a cél, nem?

A bejegyzés trackback címe:

https://lecheval.blog.hu/api/trackback/id/tr997021065

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása